Adaptacja

Adaptacja – jak ją przetrwać?


POCZĄTEK JEST ZAWSZE TRUDNY


Nie ma się co oszukiwać. Większość dzieci mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyje rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu. Dla nich to także nowe, często emocjonalne przeżycie. Zaakceptujmy uczucia, które się pojawiają. Smutek, tęsknota, niepokój, czy lęk w początkowej fazie adaptacji w żłobku są całkowicie naturalne i nie musimy się ich wypierać.


JAK DŁUGO TRWA ADAPTACJA ?


U większości dzieci okres ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. O jego rzeczywistej długości decyduje wiele czynników, takich jak dojrzałość emocjonalna konkretnego dziecka, sposób, w jaki do tej pory funkcjonowało, jak również postawa rodziców w tym początkowym okresie. Wcześniejszy kontakt z rówieśnikami, opiekunkami, zapoznanie się z salą  i zabawkami na pewno są pomocne, jednak jak pokazuje doświadczenie, nawet dzieci, które uczestniczyły w tzw. „dniach adaptacyjnych” nie zawsze bezboleśnie przechodzą rozłąkę z rodzicami w dalszej perspektywie. Czasem zdarza się płacz po dwóch, nawet trzech tygodniach pobytu w przedszkolu.


Warunkiem pozytywnej adaptacji w żłobku przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie, przez które się przejdzie, także i to, zdobyte w trakcie adaptacji do żłobka, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju.
 

PIERWSZE DNI W ŻŁOBKU – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?


Rodzice muszą być pewni swojej decyzji o posłaniu dziecka do żłobka.

W obecności dziecka nie powinni poddawać w wątpliwość tego, czy dobrze czy źle robią. Dziecko momentalnie wyczuje nasze wahanie, co z pewnością nie pomoże mu w adaptacji.

Mów pozytywnie o żłobku, ale nie idealizuj go zanadto. Przedstaw je jako przyjemne miejsce, w którym będzie spotykało się z rówieśnikami i uczyło mnóstwa nowych rzeczy.

Jeśli to możliwe, rozsądnym pomysłem jest odprowadzanie dziecka w tych pierwszych dniach przez tatę z uwagi na mniejszą dozę emocjonalności, która często towarzyszy relacji z matką. Pozwól dziecku zabrać do żłobka ukochanego misia lub inną zabawkę. Dzięki temu nie będzie się czuło osamotnione. Nie przedłużaj pożegnań i nie roztkliwiaj się przy dziecku.

Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić. Początkowo odbieraj dziecko wcześniej i stopniowo wydłużaj jego pobyt. Zapewniaj dziecko, że wrócisz po niego, podając porę przybycia, np. po obiedzie. Niezwykle istotne jest spełnianie tych umów od samego początku. To budzi zaufanie i dziecku łatwiej rozstać się z rodzicem, który każdorazowo przychodzi po niego w ustalonym czasie. Jeśli to możliwe przez początkowy okres nie przychodź po dziecko jako ostatni.

Zadbaj o wygodne ubranie dziecka. Pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania na zmianę.

Warto nawiązać kontakt z opiekunem grupy. Opiekun chętnie poinformuje rodzica o tym, jak dziecko zjadało posiłek, jak się zachowywało, jak radzi sobie podczas zabaw z rówieśnikami.

W żadnym wypadku nie straszmy dziecka żłobkiem, stosując ostrzeżenia typu: „Jak nie będziesz mnie słuchał, to w żłobku Cię nauczą” itp.

Oferta


 

Nasz żłobek to spokojny, pełen ciepła i kolorowy świat, w którym dzieci czują się radośnie i bezpiecznie. Dopełnieniem tego zakątka  są zabawki i akcesoria zapewniające zarówno prawidłowy rozwój, jak i wesołą, przytulną atmosferę. Całość przyczynia się do tego, że dziecko bardzo łatwo się u nas adaptuje.

 

Pragniemy zapewnić każdemu dziecku jak najlepsze warunki do dorastania, zabawy i poznawania świata, a radosne miny maluszków są dla nas najpiękniejszą nagrodą.

 

Zapewniamy domową atmosferę.

 

Państwa dzieci będą pod opieką profesjonalnej Kadry

 

 

 


Wysoka dbałość o prawidłowy rozwój


dziecka

 


Dla prawidłowego rozwoju Waszego Dziecka potrzebna jest właściwa opieka, pielęgnacja, żywienie zgodne z normami, a także stymulowanie rozwoju psychoruchowego. Zależy nam, aby rozwój Waszego Dziecka przebiegał harmonijnie. W związku z tym w „Bajkowym Zakątku” prowadzimy zajęcia:

 

 • pozwalające wdrożyć nawyki higieniczne i nauczyć samodzielnego spożywania posiłków,
 • poznawania pojęć z najbliższego otoczenia, rozwijania słownictwa biernego i czynnego,
 • ruchowe- pomagające opanować świadomość własnego ciała i orientacji przestrzennej,
 • plastyczne- wspomagające poznawanie pojęć dotyczących kolorów, kształtów, faktur itp.

 

 

 

Kwestia bezpieczeństwa dzieci jest dla nas


priorytetem

 

Na wszystkie przedmioty znajdujące się w żłobku posiadamy atesty i certyfikaty. Ponadto posiadamy pozytywne opinie sanitarno-higieniczne oraz przeciwpożarowe.

 

Czujne oko personelu oraz profesjonalne podejście pracowników do kwestii bezpieczeństwa – w myśl zasady, że najlepiej zapobiegać – gwarantuje należytą opiekę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Każde, nawet najmniejsze zagrożenie od razu spotyka się natychmiastową reakcją pracowników.

 

 

 

Uczciwość, odpowiedzialność i zaangażowanie to wartości, którym zawdzięczamy zaufanie rodziców.

 


Naszymi najważniejszymi wartościami są:

 

 • KOMPETENCJA

 

Fachowe metody i społeczne umiejętności łączą się w nasze kompetencje.

 

 • NIEZAWODNOŚĆ

 

Przestrzegamy uzgodnień, terminów i zobowiązań wobec rodziców i pracowników.

 

 • ZAUFANIE

 

Wzajemne zaufanie i równość są dla nas fundamentem dobrego środowiska pracy.

 

 • ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

Jesteśmy świadomi konsekwencji naszych działań.

 

 • WIARYGODNOŚĆ

 

Nasze myślenie, słowa i działanie są zgodne.

 

 • DUCH ZESPOŁOWY

 

Jako zgrany zespół osiągamy nasze wspólne cele.

 

 • ZADOWOLENIE

 

Codzienna praca z dziećmi stanowi naszą radość i satysfakcję.

 

Do dyspozycji maluszków są  sale opiekuńczo-dydaktyczne.

 

Dzienna opieka nad dziećmi w żłobku w wieku od 5 miesięcy do lat 3,

w godzinach od 6:30-17:00

 

 

 

Zapewniamy: napoje, podstawowe środki higieniczne 

 

Wyposażamy dzieci we wszystkie potrzebne do zajęć materiały edukacyjne i plastyczne.

 

Opieka i zajęcia w małych, 8 – 13 osobowych grupach.

 

Wyżywienie dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizacja imprez dla dzieci

 

Naszym atutem jest nie tylko opieka dzienna nad dziećmi ale również organizacja dla nich imprez takich jak:


 

- urodziny

 

- Kinderbale:  Andrzejkowe, Mikołajkowe,  i inne.


W naszej ofercie posiadamy wiele ciekawych zajęć, które stymulują rozwój dziecka:

 • J. angielski - prowadzony przez profesjonalną szkołę językową. Maluszki oswajają się z obcym językiem poprzez zabawę, naukę piosenek i rozmowy, które są prowadzone w języku angielskim. Do zajęć wykorzystywanych jest wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, które zachęcają dziecko do słuchania oraz powtarzania słówek. Pomagają także łatwiej i szybciej zapamiętać poznawany materiał.
 • Rytmika - ma istotny wpływ na rozwój muzykalności, poczucie rytmu i wrażliwości maluszków. Rytmika integruje dziecko z rówieśnikami, pozwala na tworzenie nowych więzi społecznych, koryguje trudności polegające np. na nadmiernej ruchliwości, czy braku koncentracji. Poprzez zainteresowanie dzieci wspólną zabawą, uwrażliwia na troski i kłopoty innych.
 • Dogoterapia - zajęcia polegają na interaktywnej rozmowie i bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem, pozwalają najmłodszym rozwijać nowe zainteresowania, przełamywać lęk przed zwierzętami, ponadto uczą najmłodszych okazywania emocji. W trakcie spontanicznej i radosnej zabawy dzieci przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, karmią, czeszą i uczą prawidłowych zachowań.
 • Gimnastyka - ma na celu wyeliminowanie wad postawy i prawidłowy rozwój motoryczny u dzieci.
 • Logopedia - maja na celu wychwycenie i profilaktykę wad wymowy i zaburzeń mowy u dzieci oraz stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy oraz aktywności słownej maluszków.

Plan dnia

PLAN DNIA

 

 • 6.30 - 9.00 -  przyjmowanie dzieci, zabawy indywidualne i zespołowe, zabawy ruchowo-taneczne, przygotowanie do śniadania

 • 9.00 -9.45 -  śniadanie i higiena po posiłku

 • 9.45 -10.45 - udział w zajęciach dodatkowych , zabawy indywidualne  i grupowe, zabawy na świeżym powietrzu, spacerki itp.

 • 10.45 - zupka

 • 11.15 - mycie rączek i szczotkowanie ząbków, nocnikowanie

 • 11.30 -14.00- poobiednia drzemka

 • 14.00 -14.30 - drugie danie i higiena po posiłku

 • 14.30 -15.30 - swobodne zabawy

 • 15.30 - podwieczorek

 • 15.30 -17.00 - zabawy w oczekiwaniu na rodziców i opiekunów

Cennik Żłobek Sędziszów 2019/2020

 

O nas

"BAJKOWY    ZAKĄTEK    TWOJEGO    

MALUSZKA "

Prywatny Żłobek Bajkowy Zakątek w Sędziszowie Młp. To oddany do użytku w listopadzie 2013 roku lokal, przystosowany zarówno pod względem sanitarnym jak i bezpieczeństwa do opieki nad dziećmi. Do naszego żłobka przyjmujemy dzieci od 5 miesiąca życia do lat 3. Maluszkami zajmują się kompetentne i troskliwe nianie, które w swoją pracę wkładają wiele serca, aby dzieci czuły się szczęśliwe i bezpieczne.

Nasz żłobek położony jest w atrakcyjnej dzielnicy,

na nowo wybudowanym osiedlu.


Na lokal składają się:

 • Trzy sale zabaw, w których dzieci spędzają czas na zabawie, zajęciach ruchowo-tanecznych, plastycznych i innych zajęciach dodatkowych
 • Kuchnia, profesjonalnie wyposażona, w niej przygotowywane są posiłki dla najmłodszych
 • Jadalnia, w której dzieci jedzą śniadanie, dwudaniowy obiad oraz podwieczorek
 • Sypialnia, w której mogą w ciszy i spokoju odpocząć po aktywnych zabawach i zregenerować siły
 • Łazienka, to w niej uczą się dbać o higienę
 • Szatnia, w której mogą zostawić swoje ubranka

Przed budynkiem znajduje się plac zabaw, na którym nasi podopieczni spędzają wolny czas.

Nasza placówka dba o prawidłowe stymulowanie rozwoju dziecka poprzez radosne zabawy, naukę piosenek i wierszyków, czytanie książeczek, wykonywanie prac plastycznych i technicznych oraz dostęp do wielu zabawek pobudzających kreatywne myślenie i wyobraźnię dziecka.

Uczymy czynności samoobsługowych takich jak: korzystanie z nocnika, mycie rąk po skorzystaniu z toalety lub nocniczka, mycie rąk przed posiłkiem, sprzątanie zabawek po skończonej zabawie, posługiwanie się sztućcami, samodzielne jedzenie i picie oraz wielu innych.


Nasi partnerzy

Instytucje UE

Gościmy u nas

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
452447Powered by Joomla!®. Designed by: business web hosting indian dedicated reseller Valid XHTML and CSS.